-
-
1 944 m
900 m
0
2,8
5,7
11,3 km

Megtekintve 681 alkalommal, letöltve 24 alkalommal

közel Papa, Samtskhe-Javakheti (Georgia)

Wstęp do P.N. Borżomi wymaga pisemnego zezwolenia, które należy uzyskać w dyrekcji Parku. Proponuję formalności tych dokonać dzień wcześniej aby nie tracić czasu w dniu treckingu. Dyrekcja Parku znajduje się poza miastem. Należy iść w kierunku Likani - vide moja mapka pt. "Borżomi". Jeżeli zadeklaruje się pobyt wymagający noclegu należy wnieść niewielką opłatę. Wymagane jest zadeklarowanie konkretnego szlaku. Jest się odpytanym na okoliczność posiadania śpiworu, itp. Otrzymuje się bardzo dobrą mapkę Parku.
Ja wybrałem szlak nr 10 z noclegiem w chacie rengersów. Zaczyna się on i kończy w Likani. Proponuję dojazd pod szlak taryfą i umówienie się z taksówkarzem na telefon w dniu następnym celem przywozu do Borżomi. W ten sposób można zaoszczędzić sobie parę kilometrów w każdą stronę marszu po asfalcie i zaoszczędzić sporo czasu.
Szlak nr 10 jest bardzo dobrze oznakowany i nie sposób zabłądzić. Podejście zróżnicowane: średnie nachylenie 30% ale miejscami dochodzi do 60%. Najostrzejszy jest odcinek środkowy. Do pokonania jest różnica 900 m, a cała trasa zajęła mi 5 godzin (z dość ciężkim plecakiem).
Na całej trasie, poza początkowym odcinkiem, brak źródeł wody. Również w miejscu noclegu. Zapas wody należy mieć ze sobą. Natomiast w domku rengersów bardzo funkcjonalny kominek, który można z powodzeniem wykorzystać.
P.N. Borżomi odwiedza rocznie tylu turystów ilu każdego dnia wchodzi do Tatrzańskiego P.N. Można więc z dużym prawdopodobieństwem założyć iż nie spotka się nikogo na szlaku.

Hozzászólások

    You can or this trail