Moving time  2 óra 52 perc

Idõ  7 óra 38 perc

Koordináták 2027

Uploaded 2019. március 17.

Recorded március 2019

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
967 m
195 m
0
3,2
6,5
12,94 km

Megtekintve 4906 alkalommal, letöltve 129 alkalommal

közel Altınkaya, Antalya (Türkiye)

Eski adıyla Zerk, yeni adıyla Altınkaya olarak bilinen ve Antik Selge Şehri üzerinde muhkim güzel köyde yer alan Roma Tiyatrosundan başlayıp Yerköprü üzerinden reklam meşhuru Tazı Kanyonuna ulaşmayı amaçlayan etkinlik kısa bir tarih sohbeti ve tarihçi Strabonun da detaylıca bahsettiği ve kentin refahına önemli katkı sunmuş "Tespi Ağacı" anlatısıyla devam etti. Strabon, "Geographika" adlı eserinin Antik Anadolu Coğrafyasını anlattığı XII Kitap 7. Bölüm, S. 70 ve 71'de aynen şöyle der;
"Bölgede doğa olağanüstüdür. Tauros'ların zirveleri arasındaki bu ülkede on binlerce kişiyi barındırabilir ve o kadar verimlidir ki, birçok yerinde zeytin ağaçları ekilidir ve nefis bağları, her çeşit davar için bol sayıda meraları vardır ve ülkenin üst tarafında, çeşitli ağaçlardan meydana gelmiş korular bulunur. Bunlar arasında günlük ağacı vardır. Bu ağaç fazla büyümeyip, yukarı doğru düz olarak uzar. Ve bundan tıpkı kızılcık ağacından olduğu gibi cirit yapılır. Bu ağacın gövdesinde yaşayan bir cins ağaç yiyen kurt, ağacı içeriden dışarıya doğru yiyerek, ağacın köküne önce kepek veya talaş gibi bir toz döker. Sonra hemen sertleşerek sakıza benzer bir madde haline giren bir sıvı bu deliklerden sızar. Fakat bu sıvının bir kısmı ağacın kökündeki tozun üzerine dökülerek hem bu tozla hem de toprakla karışır. Yalnız tozun üzerinde kalan bir kısım, sıvıyla ağaçtan sızarken donan sakız saftır. Halk, toprak ve ağaç tozuyla karışmış olan ve saf olmayan karışımdan bir madde yapar. Bu, saf olandan daha kokulu olmakla beraber, kuvveti daha azdır. (Çok kimse bunu fark etmez). Bu madde tanrıları kutsayanlar tarafından buhur olarak kullanılır. '' (Bu konuyla ilgili kaynak arayanlar için bkz. " https://turizmhaberleri.com/2017/09/24/unutulan-tespih-calisi-2-bin-yil-once-altin-degerindeydi/#.YAQ3HOgzYdU")

Tiyatro önünden evlerin ve çitlerin elverdiği ölçüde önce doğuya sonra kuzeye ilerleyerek asfalt yoldan iptidai bir patikaya giren hat devasa Konglomera (Tortul kayaç, kum ve çakılların basınçla birleşmesi ve zamanla sertleşmesi sonucu oluşan kütlelere verilen isim. detaylı bilgi için bkz. http://cgrfy34.blogspot.com/2015/02/konglomera.html) ya da nam-ı diğer Adam Kayalar arasından ilerledi, Halileni Tepesi kuzeyinden geçerek Ayvanı Mahallesine ulaştı ve bu noktada bir süre takip ettiği araç yolundan güneydoğuya dönerek kırmızı beyaz işaretli Yerköprü hattına girdi. Sandal ağaçları ve adam kayalar arasından işaretleri takip ederek ilerleyen nefes kesici hat, rahatça alçaldı ve 7,5. km'de parkurun en zor ve tehlikeli bir inişini içeren yamaç geçişini sağ salim atlatarak Köprüçay (Eurymedon) üzerinden doğal bir geçiş imkanı sunan Yerköprü'ya ulaştı. Bir müddet bu noktada soluklanan hat bu defa rahat bir eğimde tırmanan ve Tazı Kanyonuna kadar ulaşan toprak orman yoluna kavuşacak işaretli bir yamaç patikasını takip etti ve nihayet saat 17:00 sularında reklam vurgunu ergenlerin garip pozlarını sergiledikleri harika manzaralı, kitle yoğun bir yamaçta, Tazı Kanyonu manzarası eşliğinde sona erdi.

Notlar;
1) Zerk Adı Selge'den dönüşmüştür. Yunanca isimlerde Türkçeleşme esnasına L = R dönüşümü tipiktir.
2) Kent, tüm varlığı boyunca neredeyse hiç esaret altına girmemiş ender yerleşimlerdir. Hatta Büyük İskender'in gazabından kurtulmak için Sagalassos'a giden gizli dağ geçitlerini İskender'e kendilerine saldırmaması karşılığında ispiyonladıkları söylenir. Psydia bölgesinde pek sevenleri yoktur. Günümüzde bile kavgacı ve uzlaşmaz yapılarını sürdürdükleri anlatılır.
3) Tespi Ağacı "styrax officinalis", Günlük yani Sığla ağacı ise "Styrax Liquidus" olarak bilinir. Kafanız karışırsa aklınızda olsun. Tespi ağacından elde edilen bu kokulu maddenin ölü kefenleme işlerinde yakılarak kullanıldığını bizzat tecrübe ettim.
4) Bölgenin meşhur bağlarından arta kalanları adam kayalar arasındaki gizli düzlüklerde hala görmek mümkün.
5) Antik Kentte oluşan tahribatın asıl kaynağı ile ilgili Kırkkavak Fay hattına bakmak yerinde olacaktır. ( Konuyla ilgili Bkz. https://www.jmo.org.tr/resimler/ekler/1fe5b8ba755eeae_ek.pdf?dergi=T%DCRK%DDYE%20JEOLOJ%DD%20B%DCLTEN%DD"

Öneriler;
1) Hattın oldukça dik ve tehlikeli bir iniş içeren yamaç geçişi hariç tamamında sıradan bir ayakkabıyla bile yürümek mümkün. Ancak bu dik inişte mutlaka uygun tabanlı bir bot tavsiye ediyorum. Ekipten iniş esnasında kayarak düşenler oldu.
2) Hat, Köprüçay hariç su açısından olukça sıkıntılı. En az 2 lt. su tedariği tavsiye ediyorum.
3) Yürüyüş hattı oldukça temiz ve mevsimine göre kısa bir pantolonla yürümek isteyenle r için uygun.
4) Neredeyse 750 m boyunca süren iniş parmaklara ve tırnaklara baskı oluşturacağından bir kez daha uygun bir bot alın ve alt bağcıklarını sıkı bağlayın diyorum.
5) Adam kayalar bölgesinde, özellikle başlangıçtaki işaretsiz hatta kaybolma riski yüksek. Yürüyüş kolundan kopmalara karşı önlem alınmalı.
6) Araçlar Tazı Kanyonu yakınlarındaki Gaziler asfaltında beklediğinden , toplam yürüyüşe 1,5 km'lik bir mesafe daha eklenmelidir.

Le Ekip ;
Ayşe Aras
Melis Parlayüksel
Turan Güney
Mürüvvet Güney
Hüseyin Güney
Filiz Başaran
İsmail Başaran
Hikmet Baba
Hüseyin Baba
Erdem Deveci
Ahmet Türkeli
Hüseyin Türkeli
Memiş Baba
Ayşe Verda Baba
ve
Ben
Emlékmű

Tiyatro

Milattan sonra 2. yy'a tarihlenen bu Roma Tiyatrosu kentin kuzeyinde doğal bir kayalık yamaca yaslanmıştır. Yunan tiyatroları gibi at nalı şeklindeki cavea'ya sahip olsa da, Üzeri kapalı Paradosları, birleştirilmiş Skene ve Theatron ile oluşturulmuş bütünselliği ve yarım daire orkestra binasıyla tipik bir Roma tiyatrosu özelliği gösterir. Yaklaşık 9000 kişilik seyirci kapasiteli tiyatro tek diazoma ve 12 kerkideslidir. Görkemli skene binası oldukça harap durumdadır. Ve evet akustiği hala iyi durumdadır.
Waypoint

Patika Girişi

Tiyatrodan hemen sonra giriş yaptığımız hat bir süre sonra tel örgülerle kesilince mecburen daha güneye inip asfalt yola ulaşmak için daire yapmak zorunda kalındı.
Waypoint

Patika giriş

Kısa asfalt geçişi sonrası asıl hatta tam bu noktadan giriş yapıldı. Basit bir patika olarak ilerleyen hat zaman zaman kaybolsa da yeniden karşınıza çıkacaktır.
Waypoint

Boğaz

Oldukça keyifli bir boğaz geçişi içeren bu pasajdan sonra adam kayalar manzaralı bir keyifli bir yürüyüş sizi bekliyor.
Waypoint

Patika giriş

Bir müddet patika takip eden ve Adam Kayalar arasında ilerleyen hat, kısa bir süre araç yolu üzerinden ilerleyip tam bu noktada işaretli iki kaya arasından güneydoğuya dönerek oldukça belirgin ve iyi işaretlenmiş bir parkura girerek alçalmaya başlıyor.5,6. Km'den itibaren işaretler noktasında dikkatli olmakta fayda var.
Waypoint

Boğaz

Nefis bir zeminde, harika manzaralar arasında ilerleyen ve bu noktada oldukça güzel bir boğaz aşan hat, yürüyüşün görsel olarak en güzel bölümlerinden birisi.
Híd

Yerköprü

967 m irtifadan başlayan ve oldukça dik bir inişle ulaşılan bu doğal köprünün rakımı 195. Dinlenmek ve fotoğraf çekmek için oldukça uygun bir nokta. Yine de ani su yükselmesi riskine karşı dikkatli olunmalı.
Panoráma

Tazı kanyonu

Huzurla geçen 12,6 km sonrasına ulaşılan reklam mağduru güzel manzaralı kanyon. Her ne kadar kalabalıktan şikayet etsek de kanyonun manzarasının hakkını teslim etmek isterim.

6 hozzászólás

 • Fénykép Hüseyin Türkeli

  Hüseyin Türkeli 2019.03.21.

  I have followed this trail  View more

  Başlangıç kısmında rotaya dikkat etmek gerekse de, geri kalan kısmı tamamen işaretli. Güzel detaylandırılmış bir rota. Tebrik ederim.

 • Fénykép fortunania

  fortunania 2019.03.21.

  Tebrikler, güzel bir yürüyüş olmuş.

 • Ramero 2019.03.21.

  I have followed this trail  View more

  İnişleri ve çıkışları olan orta zorluk doğa, tarih ve bol bol resimlenecek çok güzel bir parkurdu .

 • Fénykép Halihike

  Halihike 2019.03.23.

  I have followed this trail  View more

  Uçurum inişi tehlikeli.

 • Fénykép memis1969

  memis1969 2019.03.23.

  I have followed this trail  View more

  Harika manzaralara sahip, günübirlik yürüyüş için uygun, detaylı işaretlenmiş bir parkur.

 • Fénykép fortunania

  fortunania 2020.03.23.

  I have followed this trail  View more

  Başlangıçta yer alan kısım kısaltılırsa güzel bir günübirlik etkinlik olur.

You can or this trail